Zadzwoń: +48 662 597 774
Otwórz/zamknij menu Świadczymy kompleksowe usługi prawne zarówno na rzecz osób prywatnych jak i firm. Działamy w Bydgoszczy, Trójmieście, ale także na terenie całego kraju.

Szacuje się, że w Polsce na rachunkach bankowych osób zmarłych znajduje się od 5 do 11 mld zł. Innymi słowy, są to pieniądze należące do spadkobierców, którzy nie mają wiedzy, że odziedziczyli środki na rachunku bankowym. Banki nie mają bowiem obowiązku same z siebie zwracać tych środków – trzeba się o nie upomnieć.

 

Od początku lipca br. zmianie uległo prawo bankowe. Mianowicie, obecnie każdy spadkobierca może udać się do dowolnej placówki bankowej (nawet jeśli nie jest jej klientem) i uzyskać zbiorczą informację na temat wszystkich rachunków bankowych, jakie prowadzone były dla spadkodawcy. Jest to ogromne ułatwienie, albowiem do tego czasu poszukujący majątku spadkobierca musiał udawać się do każdego banku (SKOK-u) z osobna. Mając na uwadze że obecnie w Polsce działa około 40 banków komercyjnych, setki banków spółdzielczych i blisko 50 SKOK-ów, nierzadko spadkobierca nie podejmował w ogóle próby szukania majątku. Z tych też powodów sektor bankowy obraca tak dużą sumą pieniędzy, które powinny trafić do dyspozycji spadkobierców.

 

Pozytywnie zatem należy ocenić powstanie tzw. Centralnej Informacji o Rachunkach, w której będą gromadzone dane o rachunkach bankowych osób zmarłych. Za jej pośrednictwem bank, do którego się udamy będzie zobowiązany przekazać nam zbiorczą informację o tym jaki podmiot prowadzi (lub prowadził) rachunek oraz podać numer rachunku. Na marginesie wskazać należy, iż będziemy uprawnieni otrzymać powyższe informacje także w odniesieniu do rachunków wspólnych, w tym jednak przypadku bank nie przekaże nam danych współposiadacza takiego rachunku. Jeśli chodzi zaś o wysokość salda, to będziemy mogli je ustalić już tylko w placówce, która prowadzi wskazany rachunek. W tej też tylko placówce możemy ubiegać się o zwrot środków

 

Dojść zatem należy do wniosku, że warto skorzystać z możliwości łatwego sprawdzenia czy majątek, jaki odziedziczyliśmy nie jest w rzeczywistości większy, aniżeli nam się wydaje. Na marginesie wspomnieć należy, iż kwoty zdeponowane na rachunkach osób zmarłych podlegają corocznej waloryzacji.